Jdi na obsah Jdi na menu
 


       Pokud jste si pořídili nějakou tu želvičku, nebo o její koupi uvažujete, pak jistě budete řešit problém kam jí ubytovat“. Jistě, můžete jí umístit do nějakého většího akvária, ale určitě v něm nebude moc šťastná. Řešení je jednoduché, pořídit terárium. Hledal jsem na internetu, hledal a hledal, ale protože jsem chtěl nejen aby se v něm cítila dobře, ale také aby se hodilo k nábytku a vypadalo dobře. Nakonec jsem našel, ale s cenou kolem dvaceti tisíc jsem se nemohl smířit…. A tak jsem si řekl, že terárium postavím sám.

            Začal jsem přemýšlet o materiálu, a na velikost kterou jsem potřeboval bych se za sklo nedoplatil.Rozhodl jsem se tedy udělat většinu z lamina v barvě nábytku. Dnešní velké obchody pro kutily(OBI, Bauhaus) mají dobrý výběr, a pokud přinesete rozměry tak Vám desky nařežou namíru. V mém případě však byla úspěšnost poloviční, protože neřežou šikmé řezy, takže jsem si musel šikminu doříznout sám. Nakonec ale maflíkem to nebyl žádný problém, jen musíte dávat pozor aby nebyla olámaná strana která bude vidět. Cena lamina je kolem 250 Kč za m2. Další věc, kterou jsem musel koupit byla nažehlovací hrana, kterou jsem nažehlil na očištěná místa po řezu a po vychladnutí zařízl nožem na koberce. Tím jsem měl připravené všechny desky. Nakoupil jsem kolíčky na nábytek,  tam kde se měly desky spojit jsem vyvrtal otvory a kolíčky desky spojil, předtím jsem je však ještě zakápl lepidlem na dřevo. Pokud s teráriem budete častěji hýbat je lepší ještě desky sešroubovat, samozřejmě tam kde to není vidět.

            Dále jsem přemýšlel jak zasadit sklo, nejlepší varianta by byla zasadit ho do drážky ve dně, jenže jak jí tam udělat? Frézku nemám, tak mě napadla další varianta, zasadit ho mezi dvě lišty. Před zasazením skla doporučuji nanést do drážky silikon, aby se případné „želví nárazy“ nepřenášely do celého terária a do celé místnosti..

Obrazek

 Dále jsem vzhledem k dobrému přístupu připevnil tapetu(napínáčky) a položil lino. Tapetu seženete v jakémkoliv OBI, Hornbachu apod. Ke slepení skel k sobě jsem použil silikon určený právě k tomuto účelu, po slepení je nutné skla dobře zafixovat.

 

Obrazek

                  

               Po zatvrdnutí jsem přemýšlel jak vytvořím vrchní část terária. Ze zbytku lamina jsem si nechal u truhláře uříznout lištu a do ní pak vyříznout drážku, není to nic drahého, mě to udělal zadarmo… Lišty jsem pak doma nařezal na požadovanou délku a přes silikon nasadil na sklo.

 

Obrazek

Dále jsem nařezal příčné desky a přišrouboval, dále pak olištoval celé terárium zevnitř kolem dokola, aby se na něj dal nasadit kryt(sklo, plexisklo,…).

Nyní nastal čas na elektroinstalaci. Jako světlo jsem zvolil UV a obyčejnou žárovku, do odlehlého rohu jsem nainstaloval LED diody. Do jednoho panelu jsem vyřízl díru pro dvojitý vypínač, který ovládá rozsvěcení LED diod a UV žárovku. Klasické světlo jsem připojil ke spínacím hodinám, na kterých jsem nastavil čas svícení, jsou tedy v podstatě automatické.

 

Obrazek

 

No a nakonec jsem nalepil lišty na rohy terária. Výsledek mého úsilí vidíte zde:

 

Obrazek

 

Spousta věcí se dá samozřejmě udělat i jinak, záleží to jen na Vaší fantazii a šikovnosti, takže stavbě zdar!

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

BEST software for captcha breaking!

(MashaKnimi, 12. 12. 2017 22:23)

Tato zpráva je zde zveřejněna pomocí programu XRumer + XEvil 4.0
XEvil 4.0 je revoluční aplikace, která může obejít téměř veškerou ochranu proti botnetu.
Captcha Rozpoznávání Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com a více než 8,4 milionu dalších typů!

Četl jste to - to znamená, že to funguje! ;)
Podrobnosti na oficiálních stránkách XEvil.Net, je bezplatná demo verze.

! :))))

(Patrik Bakalík, 18. 3. 2015 10:26)

Moc dobrej návod, hned ten Small Basic chápu lépe!! :)

Díky

(Kateřina Šrámková , 7. 3. 2012 12:04)

díky za radu uvazuji o tom ze bych si koupila zelvicku:

Re: Díky

(Michal , 17. 1. 2014 1:59)

My máme 2 vodní želvy, nevím těď přesně jaký druh, asi ten zhruba nějběžnější /maskáčové/ stáří asi 10 let, velikost zhruba 17 cm. Rádi bychom je někde udaly, ale pouze pro chov, nejlépe zkušenému chovateli, ne aby skončily v polévce, ve vietnamské čou,čou občerstvení. Cena symbolická, možná zdarma. Pokud by měl někdo zájem, pouze vážně, může napsat návrh. E-mail: michalc@razdva.cz Místo chovu: Třebíč, Vysočina.

Všem začínájícím chovatelům důkladné upozornění: Dobře si nákup želv rozmyslete - velký závazek, stejně jako např. pes (otázka zda jste si jisti, co Vás čeká a nemine)
S pozdravem

nádhera

(katka, 22. 5. 2013 22:04)

je to krásný, škoda, že nejsem chlap:-) abych to svedla, syn chce želvu a já jsem z toho na prášky:-)

stačí želvám obyčejná voda bez filtru?

(verča, 8. 4. 2013 21:18)

Dobrý den,chci se zeptat:je možné mít želvu v teráriu s obyčejnou odstátou vodou z vodovodu bez filtru? a jak zhruba často by se měla měnit? děkuji

MOJE ŽELVA

(libuše, 22. 3. 2013 14:43)

mě se vubec nelíbý

pochvala

(Lucka, 28. 2. 2013 14:02)

To je nadhera, jsi sikula, musim poprosit taku, aby mi to postavil, nevis presne, kolik jsi do toho investoval ???

RE:

(kiki, 4. 2. 2013 13:53)

úúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúžasné,keááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááásnéééééééééééééééé

:-)

(.nika.60, 27. 3. 2011 10:46)

moooooooooc kláááásnyyyyy

Re: a co čištění

(Dayisa, 4. 5. 2010 9:20)

Ahoj, děkuju. Je to jednoduchý, pomocí lopatky odstraním hobliny, zbytek vysaju vysavačem a nakonec očistím hadříkem a opět vysypu hoblinama. Je to za chvilku hotový...

a co čištění

(kája, 3. 5. 2010 19:34)

ahoj je to mooooooc kráááááááááásný ,ale když jsem si to prlohlížela tak mne napadlo jak to budeš čictit ??

A voda ?

(Daniela, 31. 12. 2009 18:40)

Ja mam Klapavku je to vodna korytnačka ale newiem ako take aqarium zostrojuť alebo kupt pradte please !

pro želva (martina, 15. 10. 2009 14:09)

(Martin, 18. 12. 2009 14:43)

Pokud jde o suchozemskou, tak nekoupat. Maximálně 1x týdně ve vlažném třetinovém (hrnek čaje, 2 hrnky vody) průduškovém čaji.
Zkontrolovat teplotu v teráriu, možná o stupeň až dva zvednout teplotu. Terárium shora zakrýt, aby v něbyl průvan. (nechat otvro, aby se želva neudusila)
Měla jsi taky rýmu v poslední době nebo to má nejspíš z průvanu?
Vyhledat veterináře na plazy.

želva

(martina, 15. 10. 2009 14:09)

mojí želvě se dělají bublinky u nosu to je nastydlá nebo co jak jí mám pomoc?Předem dík za odpověd

cena vodni zelvy

(majda, 11. 10. 2009 18:22)

Prosim chci se zeptat okolo jake cestky se pohybuje cena zelvy dekuji za rychlou odpoved

www stránky

(Lukáš, 19. 8. 2009 11:50)

Jestli potřebujete vědět co nejvíce s chovem želv a tak dále.. mrkněte na www.zelvy.wbs.cz , je tam všechno perfektně popsaný a maj tam i supr poradnu ....

ooooooooooooooooooooooooooooooo

(úúúi, 17. 6. 2009 15:10)

nicccc moc

POMOC!!!!

(Lucík, 25. 3. 2009 11:57)

Pomoc!Nevim jakou si mám vybrat levnou a ne moc velkou želvičku...Poradí mi někdo?:-(A nevim jaké terarium...Taky ne moc drahé....PŘEDEM DÍK:)

RE: Tak to je nádhera!!!

(Dayisa, 3. 3. 2009 10:40)

Nepučim...:-)))