Jdi na obsah Jdi na menu
 


       Pokud jste si pořídili nějakou tu želvičku, nebo o její koupi uvažujete, pak jistě budete řešit problém kam jí ubytovat“. Jistě, můžete jí umístit do nějakého většího akvária, ale určitě v něm nebude moc šťastná. Řešení je jednoduché, pořídit terárium. Hledal jsem na internetu, hledal a hledal, ale protože jsem chtěl nejen aby se v něm cítila dobře, ale také aby se hodilo k nábytku a vypadalo dobře. Nakonec jsem našel, ale s cenou kolem dvaceti tisíc jsem se nemohl smířit…. A tak jsem si řekl, že terárium postavím sám.

            Začal jsem přemýšlet o materiálu, a na velikost kterou jsem potřeboval bych se za sklo nedoplatil.Rozhodl jsem se tedy udělat většinu z lamina v barvě nábytku. Dnešní velké obchody pro kutily(OBI, Bauhaus) mají dobrý výběr, a pokud přinesete rozměry tak Vám desky nařežou namíru. V mém případě však byla úspěšnost poloviční, protože neřežou šikmé řezy, takže jsem si musel šikminu doříznout sám. Nakonec ale maflíkem to nebyl žádný problém, jen musíte dávat pozor aby nebyla olámaná strana která bude vidět. Cena lamina je kolem 250 Kč za m2. Další věc, kterou jsem musel koupit byla nažehlovací hrana, kterou jsem nažehlil na očištěná místa po řezu a po vychladnutí zařízl nožem na koberce. Tím jsem měl připravené všechny desky. Nakoupil jsem kolíčky na nábytek,  tam kde se měly desky spojit jsem vyvrtal otvory a kolíčky desky spojil, předtím jsem je však ještě zakápl lepidlem na dřevo. Pokud s teráriem budete častěji hýbat je lepší ještě desky sešroubovat, samozřejmě tam kde to není vidět.

            Dále jsem přemýšlel jak zasadit sklo, nejlepší varianta by byla zasadit ho do drážky ve dně, jenže jak jí tam udělat? Frézku nemám, tak mě napadla další varianta, zasadit ho mezi dvě lišty. Před zasazením skla doporučuji nanést do drážky silikon, aby se případné „želví nárazy“ nepřenášely do celého terária a do celé místnosti..

Obrazek

 Dále jsem vzhledem k dobrému přístupu připevnil tapetu(napínáčky) a položil lino. Tapetu seženete v jakémkoliv OBI, Hornbachu apod. Ke slepení skel k sobě jsem použil silikon určený právě k tomuto účelu, po slepení je nutné skla dobře zafixovat.

 

Obrazek

                  

               Po zatvrdnutí jsem přemýšlel jak vytvořím vrchní část terária. Ze zbytku lamina jsem si nechal u truhláře uříznout lištu a do ní pak vyříznout drážku, není to nic drahého, mě to udělal zadarmo… Lišty jsem pak doma nařezal na požadovanou délku a přes silikon nasadil na sklo.

 

Obrazek

Dále jsem nařezal příčné desky a přišrouboval, dále pak olištoval celé terárium zevnitř kolem dokola, aby se na něj dal nasadit kryt(sklo, plexisklo,…).

Nyní nastal čas na elektroinstalaci. Jako světlo jsem zvolil UV a obyčejnou žárovku, do odlehlého rohu jsem nainstaloval LED diody. Do jednoho panelu jsem vyřízl díru pro dvojitý vypínač, který ovládá rozsvěcení LED diod a UV žárovku. Klasické světlo jsem připojil ke spínacím hodinám, na kterých jsem nastavil čas svícení, jsou tedy v podstatě automatické.

 

Obrazek

 

No a nakonec jsem nalepil lišty na rohy terária. Výsledek mého úsilí vidíte zde:

 

Obrazek

 

Spousta věcí se dá samozřejmě udělat i jinak, záleží to jen na Vaší fantazii a šikovnosti, takže stavbě zdar!

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

ODEPIŠTE NĚKDO !!!!

(Zuzka, 19. 6. 2007 14:08)

ahoj jak si vyrobila to krytí terária!!(To peksisklo)!!
NAPIŠŠŠŠŠ PLISSSS

žalva

(martas, 18. 6. 2007 20:37)

jak o ne pečovat co knim potřrbujes dik martina

terarko

(kiki, 7. 6. 2007 21:07)

JE TO SUPEEEEEEEEEER NENI TROCHU MALE

Odpověď - Martina

(Dayisa, 5. 6. 2007 18:42)

Já si myslim, že písek s rašelinou jsou v pohodě.....Já to teda ale ještě nezkoušela...Ta kůra je dobrá, no, taky jsem na ní několikrát koukala, ale milionář fakt nejsem...:-))

odpověď- Dayisa

(Martina, 5. 6. 2007 11:23)

hm, kokosový mi nabízeli taky. Kukuřičný dávám papouškům, ale pro želvy jsem četla, že to není moc dobré, protože by to mohla sníst a byly by z toho jen problémy. Bývalá majitelka jí dávala kočkolit, ale to se mi taky moc nelíbí...
Nevíš, jestli jí můžu dávat směs obyčejného písku z pískovny (prosetého) a rašeliny??? Teď jsem kupovala totiž teraristický písek.
Nejvíc se mi líbila drť, co vypadá jako mulčovací kůra, jenže 1 pytel stojí 145Kč....

odpověď - Marina

(Dayisa, 4. 6. 2007 16:24)

Ahojky, měla jsem kokosový substrát a teň mám kukuřičný.
Ten kokosový byl asi lepší, ale bylo s nim moc práce(musel se rozdělávat ve vodě a pár dní sušit.

terárium

(Martina, 4. 6. 2007 15:34)

To terárium je opravdu krásné. Zrovna jsem si pořídila Testudo marginata, když je pěkně tak je na zahradě ve výběhu, ale přes zimu to nepůjde. Takže se inspiruji. Jen bych ráda věděla co dáváš do terárka za substrát. Já totiž měla doted jen velkou želvu a ta přes zimu zimuje. Takže s malou ted bojuju. A rašelina s pískem se mi moc teda nelíbí.

ještě něco

(inecka, 28. 5. 2007 19:38)

a samozřejmě bych zajistila epelní zdroj který by jí dodával těh 30 stupňu

želvy

(inečka, 28. 5. 2007 19:36)

ahoj,
na takovéto kutěné moc nejsem a hlavně by mi to mamka takto ani nedovolila.Budu mít možná želvu,ale pořídila bych jí akvárium které mám na půdě,je veliké a prostorné-stěny bych ji polepila tapetou tak jako ty!Dala UV záření atd myslíš že by byla alespoň trochu spokojená?A na balkóně bych ji nějak postavila ohrádku kde by trávila léto!
Prosím odpověz na můj blog do komentíku www.inecky.blog.cz

prosiiim

(ivanka, 15. 5. 2007 13:30)

Hele nechceš sem dát trochu víc fotek terarka.
a pokud možno je zvětšit ?.. .kuju

Peksisklo

(Wwerča, 14. 5. 2007 7:19)

Ahoj hrozně se mi líbí to tvoje terárko a a ten obrázek kde je tan vypínač tak tam na pravo je deska a v ní zašunuta peksisklová deska !!!!Asi jo že a a mě by zajímalo jak si tam dalal tu desku a a jak si prostě vyrobila to krytí terárka!!!!!

Hezčí jsem neviděla!

(Wwerča, 11. 5. 2007 19:17)

Bomba!

(Soptík, 2. 4. 2007 15:52)

Skvělej nápad...asi se taky pokusím o terárko...ale pro chameleónka...moc pěkný!!

´dobrý

(pokak, 10. 3. 2007 12:33)

Sice naše želva Poldinka nesnáší být v terárku ale napsala jsi to hezky alespon si někdo bude umět si to terarko postavit sám ;-)

Super - úžasný

(Lucka, 4. 3. 2007 10:21)

Je to opravdu úžasný, právě přemýšlím, jak želvíkovi - horsfieldi - vylepšit terárko a taky jsem přemýšlela o tom, že bych vymyslela něco přímo na míru na komodu, aby tam měla dost prostoru a hlavně, aby to tam měla pěkné a tohle je opravdu super inspirace, akorát budu muset zaměstnat někoho, kdo by mi tohle vyrobil :-) Tak snad se poštěstí.

hezky

(erik, 19. 2. 2007 19:43)

to je herky ale ja mam akvarko pro zelvi docela velky muze tam bejt vodni

heský ale

(Majk, 13. 2. 2007 17:00)

mám vodní želvu ata potřebuje vodu a na dřevjený dno jí nemůžu nalej?

Pááááni

(Bablu, 2. 2. 2007 13:07)

Tak klobouk dolů, takhle hezký terárko jsem ještě neviděla. To by moje želvička záviděla, já ale bohužel nejsem tak šikovná :-(

:-))

(Dayisa, 1. 2. 2007 9:40)

Dobrý postřeh...Psal to můj přítel...:-)
Stejně tak ho i stavěl on...

terárium krásný

(zuzik, 31. 1. 2007 23:04)

jj, terárium se mi moc líbí, teda hlavně se asi musí líbit želvičce, jen se trochu obávám, že sem autorka vložila nějaké zdařilé terárium, když je celý text vyprávěn v mužském rodě :o)