Jdi na obsah Jdi na menu
 


       Pokud jste si pořídili nějakou tu želvičku, nebo o její koupi uvažujete, pak jistě budete řešit problém kam jí ubytovat“. Jistě, můžete jí umístit do nějakého většího akvária, ale určitě v něm nebude moc šťastná. Řešení je jednoduché, pořídit terárium. Hledal jsem na internetu, hledal a hledal, ale protože jsem chtěl nejen aby se v něm cítila dobře, ale také aby se hodilo k nábytku a vypadalo dobře. Nakonec jsem našel, ale s cenou kolem dvaceti tisíc jsem se nemohl smířit…. A tak jsem si řekl, že terárium postavím sám.

            Začal jsem přemýšlet o materiálu, a na velikost kterou jsem potřeboval bych se za sklo nedoplatil.Rozhodl jsem se tedy udělat většinu z lamina v barvě nábytku. Dnešní velké obchody pro kutily(OBI, Bauhaus) mají dobrý výběr, a pokud přinesete rozměry tak Vám desky nařežou namíru. V mém případě však byla úspěšnost poloviční, protože neřežou šikmé řezy, takže jsem si musel šikminu doříznout sám. Nakonec ale maflíkem to nebyl žádný problém, jen musíte dávat pozor aby nebyla olámaná strana která bude vidět. Cena lamina je kolem 250 Kč za m2. Další věc, kterou jsem musel koupit byla nažehlovací hrana, kterou jsem nažehlil na očištěná místa po řezu a po vychladnutí zařízl nožem na koberce. Tím jsem měl připravené všechny desky. Nakoupil jsem kolíčky na nábytek,  tam kde se měly desky spojit jsem vyvrtal otvory a kolíčky desky spojil, předtím jsem je však ještě zakápl lepidlem na dřevo. Pokud s teráriem budete častěji hýbat je lepší ještě desky sešroubovat, samozřejmě tam kde to není vidět.

            Dále jsem přemýšlel jak zasadit sklo, nejlepší varianta by byla zasadit ho do drážky ve dně, jenže jak jí tam udělat? Frézku nemám, tak mě napadla další varianta, zasadit ho mezi dvě lišty. Před zasazením skla doporučuji nanést do drážky silikon, aby se případné „želví nárazy“ nepřenášely do celého terária a do celé místnosti..

Obrazek

 Dále jsem vzhledem k dobrému přístupu připevnil tapetu(napínáčky) a položil lino. Tapetu seženete v jakémkoliv OBI, Hornbachu apod. Ke slepení skel k sobě jsem použil silikon určený právě k tomuto účelu, po slepení je nutné skla dobře zafixovat.

 

Obrazek

                  

               Po zatvrdnutí jsem přemýšlel jak vytvořím vrchní část terária. Ze zbytku lamina jsem si nechal u truhláře uříznout lištu a do ní pak vyříznout drážku, není to nic drahého, mě to udělal zadarmo… Lišty jsem pak doma nařezal na požadovanou délku a přes silikon nasadil na sklo.

 

Obrazek

Dále jsem nařezal příčné desky a přišrouboval, dále pak olištoval celé terárium zevnitř kolem dokola, aby se na něj dal nasadit kryt(sklo, plexisklo,…).

Nyní nastal čas na elektroinstalaci. Jako světlo jsem zvolil UV a obyčejnou žárovku, do odlehlého rohu jsem nainstaloval LED diody. Do jednoho panelu jsem vyřízl díru pro dvojitý vypínač, který ovládá rozsvěcení LED diod a UV žárovku. Klasické světlo jsem připojil ke spínacím hodinám, na kterých jsem nastavil čas svícení, jsou tedy v podstatě automatické.

 

Obrazek

 

No a nakonec jsem nalepil lišty na rohy terária. Výsledek mého úsilí vidíte zde:

 

Obrazek

 

Spousta věcí se dá samozřejmě udělat i jinak, záleží to jen na Vaší fantazii a šikovnosti, takže stavbě zdar!

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Tak to je nádhera!!!

(Petra, 3. 3. 2009 3:13)

Asi nemam co dodat - jsi šikulka!!! Můžem si Tě časem obědnat?? :D

Koupím želvu zelenavou

(Myška, 25. 2. 2009 10:36)

Zdárek! Koupím samečka želvy zelenavé, stáří kolem 9ti let. Nabídněte na Myyschel@seznam.cz

Rostliny potřebovala bych to vědět)!!

(Ančovička, 5. 2. 2009 20:53)

Jako myslím ve venkovnim vyběhu.....

Rostliny(potřebovala bych to vědět)!!

(Ančovička, 5. 2. 2009 20:52)

Poradili byste mi prosím?Jaké rostliny muže mit želva ve vyběhu??

fgf

(natka, 1. 2. 2009 17:34)

ahoj já mám lepší akvárko ty fotky to je přímo pro vodní želvu jo nic proti ale ...

výběr terária

(Šárka, 3. 12. 2008 17:50)

Dobrý den,
u nás doma nejsme takoví kutilové, abychom si terárium sami udělali. Potřebovala bych poradit, jak koupit kvalitní terárium za přijatelnou cenu.(do 6 000)
Máme želvu čtyřprstou, na délku měří asi 25 cm, na šířku asi 15 cm. Děkuji.

Odpověď Zuzka

(Dayisa, 17. 12. 2007 19:36)

Ahojky, jako podestýlku mám jedlovou kůru a jsem s ní moc spokojená.
ÏCQ nemám, tak kdyžtak piš sem.
Pa pa Děnča

MÁÁŠ TO PĚKNĚ UDĚLANÉ

(Zuzka, 16. 12. 2007 21:14)

Máš to mocinky moc pěkně udělané!ja mam vodní želvu ale přemýšlím o suchozemské..!Jen sem se tě chtěla zeptat co jsi dal jako podestylku..!jako jesi hlínu,piliny nebo tak..!sem se chtěla zeptat..!protože to ja newim..!jesi bys byl tak hodny a chtěl by mi odpovědět na moji otázku tak prosíímtě jesi maš icq tak moje číslo je 249-009-370 a přezdívka je Kmínek :-D a číslo na mobil se mi tady nechce psáát at toho někdo nezneužívá když se podííva na tvoje stráánky..!tak dyžtak si mě přidej do seznamu konttaktu..!papa

pomoc

(zdenda, 5. 12. 2007 22:12)

prosím pomůže mi někdo???mam želvu mapovou a zvedá se jí zadní část krunýře,neví někdo čim by to mohlo být??

leotynka

(lucka, 25. 11. 2007 13:58)

odpověď - Kača

(Dayisa, 7. 9. 2007 15:52)

Někde na magistrátu - odbor životního prostředí.
Musíš se juknout na net..

pomoc

(kača, 30. 8. 2007 12:53)

kde se želvy zaregistrují děkuji předem

odpověď - Olinka

(Dayisa, 20. 8. 2007 15:41)

Ahojky, nic se neplatí, normálně tam s těma papírama skoč a zaregistruj jí...

Pomoc

(Olinka, 20. 8. 2007 15:22)

Potrebuju radu mam zelvu s papírama ale neregistrovala jsem ji na zivotním prostredí stane se neco nebo musím platí se za to? atd.poradte prosím . Olinka dekuje za radu

pochvala

(Salome, 4. 8. 2007 15:25)

To je fantastický želvárko,jsi šikula :)

Sklo

(Petr Holemý, 1. 8. 2007 21:54)

Mám dotas jaký sklo jste použil a jak silné.
Děkujki holemypetr@seznam.cz

klásné

(pokak, 24. 7. 2007 16:02)

Je to moc pěkné terárko.

Odpověď Honza

(Dayisa, 14. 7. 2007 12:36)

Jééééé, mooooc kráásný!!!!

Želvárko

(Honza, 14. 7. 2007 0:01)

Ahoj,to terárko je moc pěkné.Já také řešil stavbu terária pro želvičku ,chtěl jsem aby bylo přístupné ze všech stran a tak jsou všechny skla vysouvací a vršek otvírací pro snadnou údržbu a čištěn.Dopadlo to takhle:http://zelvarko.blog.cz/

Odpověď Zuzka

(Dayisa, 19. 6. 2007 14:31)

Přitel ho kupoval někde ve sklenářství...